Ավարտվեց ԱԺ նախագահի այցը Ավստրիա
Փետրվարի 25-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց ԵԱՀԿգլխավոր քարուղար Յան Կուբիշի հետ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորեցին շփումներն ու համագործակցությունը եւ քննարկեցին փոխադարձ հետաքրքրություն ու կարեւորություն ունեցող հարցեր: Պարոն Կուբիշը Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման համապատկերում` կարեւորեց սահմանադրական փոփոխությունները եւ ընտրական օրենսգրքի ընդունումը` փորձագետների առաջարկների քննարկումով եւ ԵԱՀԿ աջակցությունը խոստացավ այդ գործընթացներում: Նա ներկայացրեց նաեւԵԱՀԿ-ում նախատեսվող բարեփոխումների հարցը, որին ի պատասխան ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ Հայաստանը կողմ է բոլոր այն բարեփոխումներին, որոնք ավելի արդյունավետ կդարձնեն ԵԱՀԿ գործունեությունը: Պարոն Կուբիշի խնդրանքով ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձավ  նաեւ ԼՂ հարցին` նշելով, որ Հայաստանը կողմ է հարցի խաղաղ բանակցություններով կարգավորմանը եւ այդ կարգավորումը տեսնում է ԵԱՀԿ շրջանակներում, քանի որ հենց այդ կառույցում են լավագույնս պատկերացնում հարցի պատմությունն ու առանձնահատկությունները:  Կարեւորվեցին երկու նախագահների հանդիպումներն ու բանակցությունները եւ ԼՂ ժողովրդի մասնակցությունը բանակցային գործընթացին:
ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Էլսի Հասթինգսի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային անվտանգությանն ու համագործակցության առնչվող հարցեր, այս շրջագծում կարեւորվեց ժողովրդավարական բարեփոխումների եւ եվրաինտեգրման խորացումը: Կարեւորվեցին ԵԱՀԿ ԽՎ եւ ՀՀ ԱԺ-ի միջեւ կոնկրետ ծրագրերի իրականացումը` երեք հիմնական ուղղություններով` առաջին`  Հայաստանում իրականացվող օրենսդրական բարեփոխումներին ԵԱՀԿ շարունակական աջակցություն, երկրորսդ` փորձի փոխանակում  եւ տեղեկատվության փոխանակում ԱԺ մշտական հանձնաժողովների եւաշխատակազմերի համար, եւ երրորդը` պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց ԵԱՀԿ ԽՎ հովանու ներքո` ՀՀ խորհրդարանի տասնհինգամյակի առիթով խորհրդարանական միջազգային կոնֆերանսի անցկացման մասին: Առաջիկայում նախատեսվում է ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Էլսի Հաստինգսի այցը Հարավային Կովկաս, նաեւ Հայաստան:
Վիեննայի քաղաքապետարանում տեղի ունեցավ շտապօգնության ավտոմեքենայի նվիրատվության արարողություն: Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը շնորհակալություն հայտնելով Վիեննայի քաղաքապետարանին նման կարեւոր ու օգտակար օգնության համար` ընդունելով մեքենայի բանալին, ասաց, որ այդ մեքենան կուղարկվի Հայաստանի մարզային հիվանդանոցներից մեկին` ապահովելու համար բնակչության հրատապ բուժսպասարկումը գյուղական շրջաններում: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց օգնությունը հետագայում շարունակելու մասին:
Ավստրիայի զբոսաշրջության եւ մենեջմենտի բարձրագույն դպրոցում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց Հայաստանի բուհական համակարգում զբոսաշրջության բնագավառում ավստրիական նոր տեխնոլոգիաները ներդնելու մասին: Այս կապակցությամբ առաջիկայում տեղի կունենան փոխադարձ հանդիպումներ եւ քննարկումներ:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն աշխատանքային հանդիպում ունեցավ նաեւ Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Նինո Բուրջանաձեի հետ, որի ընթացքում պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց առաջիկա  փոխայցերի վերաբերյալ, ինչպես նաեւ որոշվեց առաջիկայում ակտիվացնել հայ-վրացական միջխորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի գործունեությունը:
ԵԱՀԿ Գերմանիայի պատվիրակության ղեկավար հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հայ-գերմանական միջխորհրդարանական կապերը ակտիվացնելուեւ միջազգային կառույցներում համագործակցության խնդիրները:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի Ավստրիա պաշտոնական այցի շրջանակներում նախատեսված է նաեւ հանդիպում առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Հուբերտ Հռաբչիկի հետ: Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց Գյումրիի մեկական հիվանդանոցում բացել դիաբետիկ կենտրոն, ինչպես նաեւ վերապատրաստել բուժաշխատողների Գյումրիից:
Ավստրիայի առողջապահության նախարարությանը կհանձնվի Հայաստանի մարզային հիվանդանոցներին անհրաժեշտ բուժսարքավորումների կարիքների ցանկը, պայմանավորվածություն ձեռբերվեց, որ մարզային հիվանդանոցների կարիքները հնարավորության սահմաններում կբավարարվեն:
Օրվա ընթացքում նախատեսված է հանդիպում նաեւ Ավստրիայի հայ համայնքի անդամների եւ Մխիթարյան միաբանության անդամների հետ:
Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի պաշտոնական այցը Ավստրիա լայնորեն լուսաբանվեց ավստրիական լրատվամիջոցներով` հրապարակումներ եղան թերթերում:

Завершился визит Преседателя НС в Австрию
25 февраля Председатель НС РА Артур Багдасарян встретился с Генеральным секретарем ОБСЕ Яном Кубишем. В ходе встречи стороны подчеркнули важность контактов и сотрудничества, обсудили вопросы, представляющие взаимый интерес. Г-н Кубиш подчеркнул в контексте развития демократии в Армении важность конституционных изменений и принятия Избирательного кодекса и обещал содействие ОБСЕ в этих процессах. Он также представил намечаемые реформы в ОБСЕ, на что Председатель НС РА Артур Багдасарян сказал, что Армения является сторонницей всех реформ, которые направят деятельность ОБСЕ в более эффективное русло. По просьбе г-на Кубиша Председатель НС РА также затронул проблему НКР, отметив, что Армения является также  сторонницей урегулирования проблемы путем мирных переговоров и видит его в рамках ОБСЕ, поскольку именно в этой структуре лучше всего представляют историю и специфику проблемы. Была подчеркнута важность встреч и переговоров двух президентов и участия народа НКР в переговорном процессе.
В ходе встречи с Председателем ПА ОБСЕ Элси Гастингсом были обсуждены вопросы, касающиеся региональной безопасности и сотрудничества на Южном Кавказе, в этом аспекте было выделено углубление демократических реформ и евроинтеграции. Была подчеркнута важность реализации конкретных программ между ПА ОБСЕ и НС РА по трем основным направлениям: первое – постоянная поддержка ОБСЕ осуществляемых в Армении законодательных реформ, второе – обмен опытом и информацией для постянных комиссий НС и аппаратов парламентов, и третье – достижение договоренности о проведении международной парламентской конференции по случаю 15-летнетия НС РА под эгидой ПА ОБСЕ. В ближайшее время намечается визит Преседателя ПА ОБСЕ Элси Гастингса на Южный Кавказ и в Армению.
В мэрии Вены состоялась передача ключей подаренной машины скорой помощи. Председатель НС Артур Багдасарян, выражая благодарность мэрии Вены за такую важную и полезную помощь и принимая ключи от машины, сказал, что она будет направлена в одну из областных больниц Армении для обеспечения скорого медобслуживания населения в сельской местности. Была достигнута договоренность о продолжении оказания помощи и в дальнейшем.
В Высшей школе туризма и менеджмента Австрии была достигнута договоренность о внедрении новых австрийских технологий в вузах сферы туризма Армении. В этой связи будут проведены встречи и совместные обсуждения.
Председатель НС РА Артур Багдасарян встретился в рабочем порядке и с Председателем Парламента Грузии Нино Бурджанадзе. В ходе встречи была достигнута договоренность о предстоящих взаимных визитах, а также об активизации в будущем деятельности армяно-грузинской межпарламентской постоянной комиссии.
В процессе встречи с руководителем делегации Германии ОБСЕ были обсуждены задачи активизации армяно-германских межпарламентских связей и сотрудничества в международных структурах.
В рамках официального визита Председателя НС РА Артура Багдасаряна также намечалась встреча с первым заместителем Министра здравоохранения Австрии Губертом Грапчиком. В ходе встречи была достигнута договоренность об открытии диабетического центра в детской больнице Гюмри, а также о переподготовке медперсонала Гюмри.
Министерству здравоохранения Австрии будет передан список необходимого для областных больниц Армении медицинского оборудования, была достигнута договоренность, что нужды областных больниц по возможности будут удовлетворены.
В течение дня предусмотрена также встреча с членами армянской общины и членами Конгрегации Мхитаристов Австрии.
Официальный визит Председателя НС Артура Багдасаряна в Австрию широко освещался в австрийских средствах массовой информации, были публикации в газетах.